top of page

Smartphones as a tool in youth work, 2. – 8. října 2024, Skopje, Severní Makedonie


Školení Smartphones as a tool in youth work se konalo v severo-makedonském hlavním městě Skopje mezi 2. – 8. říjnem 2024. A tentokrát mě čekala speciální role, protože jsem jej ještě s kolegyní Ilonou pomáhala facilitovat.

 

Začínáme

První den se nesl ve znamení vzájemného poznávání a seznamování. Zkoušeli například kreslit svůj portrét nebo se zamýšleli nad tím, jaký mají oni sami vztah se svým chytrým telefonem. Na toto téma i tvořili koláž. Zkoumali také praxe zapojených organizací v práci s mládeží pomocí mobilních zařízení. Účastníci se dozvěděli více o neformálním vzdělávání a YouthPassech. Odpoledne se pak vydali poznávat Skopje a místní realitu pomocí několika drobných úkolů. Po návratu si skupina nastavila vzájemná pravidla společného soužití a zreflektovala celý den pomocí metody sněhové koule.

 

Jak telefon vnímám já a jak ostatní?

Druhý den již byl o pomalém noření se do tématu používání chytrých telefonů v neformálních aktivitách. Ale den jsme začali zábavně aktivitou „Někdy jsem zkusil*a/dělal*a…,“ kdy si účastníci musejí vyměnit místa a kdo zůstane uprostřed, ten pokládá další otázku.


Následovaly diskuze ve čtyřech skupinách nad následujícími otázkami:

  1. Jak vnímáte chytré telefony jako pracovníci s mládeží, učitelé, mladí lidé nebo vedoucí komunit?

  2. Myslíte si, že lze chytré telefony využít k rozvoji kompetencí mladých lidí?

  3. Používáte chytré telefony k pracovní nebo studijní komunikaci? Pokud ano, jak?

  4. Jaké jsou podle vás největší výzvy nebo překážky?


Následně se konala krátká prezentace výsledků ze sběru dat, který proběhl pomocí fokusních skupin v letních měsících v České republice. Účastníci se zamysleli pomocí pohyblivé debaty na škále mezi ano a ne, zodpovědět pravdivě otázky o jejich používání sociálních médiích, což zvedlo velkou diskuzi. A v návaznosti na to měli poté ve trojicích vymyslet aktivitu, která by některý zmíněný risk nebo obavu z používání sociálních médií měl pro mladé lidi představit a ideálně jej i preventovat. O půlhodiny později jsme si mohli poslechnout návrhy na zajímavé metody zaměřené na catcalling, deepfake nebo falešné webové odkazy.


 

Odpoledne zahájila aktivita zaměřená na případové studie, v níž měli účastníci za úkol prostudovat případovou studii a připravit pro ostatní prezentaci ve formě výzkumného posteru. Po prezentacích následovala diskuse a zamyšlení nad různými aspekty používání chytrých telefonů.

V průběhu aktivity byla řešena následující témata:

  • Posílení postavení mládeže: využití technologií v advokacii k ovlivnění sociálních změn

  • Chytré telefony na pracovištích: dynamika používání chytrých telefonů a pohody dospívajících je pozitivní, ale pomíjivá

  • Používání chytrých telefonů a sociálních médií je běžné ve většině rozvíjejících se ekonomik

  • Digitální technologie v zapojení komunity.

 

World Café o chytrých telefonech

A na tu navázala metoda zvaná World Café. Místnost byla v našem případě rozdělena na čtyři stanoviště s otázkami, kdy u každé byličtyři účastníci, z nichž jeden byl určen ambasadorem a zůstával zde celou dobu konání aktivity, aby zapisoval a shrnoval pozmánky přicházejícím skupinám. Účastníci se pak přiřadili náhodně k nějaké otázce, kde společně deset minut debatovali. Po uplynutí času se přesunuli k jinému tématu, a pak zase k dalšímu, až za čtyři kola obešli a prodiskutovali všechno.

  • Jak lze využít chytré telefony k podpoře iniciativ v oblasti duševního zdraví?

  • Jak si můžeme zajistit digitální bezpečnost a soukromí pomocí chytrých telefonů?

  • Jak by se lidé změnili, kdyby mohli používat chytré telefony pouze 1 - 2 hodiny denně?

  • Mají rodiče, školy, centra pro mládež, města právo zakázat používání chytrých telefonů?

Na konci aktivity ambasadoři pro všechny shrnuli závěry z každého tématu a následovala diskuse.


Reflexe dne proběhla metodou Procházka po galerii, kdy každý účastník mohla na předem připraveném stanovišti vytvořit nějaké kreativní shrnutí uplynulého dnes. Bylo možné napsat příspěvek na sociální sítě, něco nakreslit, vytvořit haiku, napsat píseň zpodobňující celý den, napsat předmět zpodobňující daný den apod.

 


Volný den a prozkoumávání makedonské reality

Třetí den byl volný a účastníci si v něm mohli dělat, co chtěli, aby nasáli realitu života v Severní Makedonii. Já jsem se vypravila do kaňonu Matka nedaleko Skopje a pak prozkoumávala orientální čtvrť Čaršija a ochutnávala místní baklavu.

 

Konkrétní příklady

Třetí den byla věnovaný konkrétním příkladům využití chytrých telefonů při práci s mládeží. Nejprve se konala virtuální prezentace využití hry Minecraft při výuce angličtiny od Michaely A. Následovala krátká prezentace a vyzkoušení práce s AI, od strojového učení za pomocí Teacheable Machine, přes strojové odhadování pomocí Quick Draw, až po zkoušení nejrůznějších nástrojů AI, od Editee, přes DALL-E, po Stable Diffusion. Součástí dopoledne bylo také tvořit jako vizuální, tak textové výstupy tákající se školení a jeho tematiky. A následoval blok programu plný doporučení na praktické nástroje a aplikace pro práci s mládeží.

 

Odpoledne měli účastnici za úkol s využitím všeho, co se do té chvíle dozvěděli, nachystat pro ostatní program na dvacet minut týkající se nějakého dotčeného tématu. Vytvořené aktivity byly následně později odpoledne a ještě část dalšího dopoledne realizovány.


Vytvořené aktivity:

  1. Procházka s výsadami zaměřená na chytré telefony (Raja, Tereza)

  2. Kočičí phishingová hra (Ebru, Petra, Sami, Mokrane)

  3. Tři kreativní aktivity s využitím AI (Martina, Beyza)

  4. Ověřování falešné informace z kvízu (Stefan, Stefan)

  5. Debata jeden na jednoho, pro a proti používání mobilních telefonů (Nina, Ana, Dragana, Veronika)


Reflexe proběhla formou vytvoření tweetu (sto čtyřicet znaků dlouhý text) reflektujícího proběhlý den.

 


Den loučení

Dopoledne bylo zaměřené na program Erasmus+ a jak se do něj mohou mladí lidé zapojit. Povídali jsme si o školeních, projektech malého rozsahu, dobrovolnictví i jiných příležitostech. Součástí byla i příprava individuálního plakátku a možnost sdílení kontaktů a navazování profesionálního přátelství.

 

Odpoledne se konal zábavný kvíz shrnující celý společný program a vše, co se v rámci něj účastníci dozvěděli, přes Mentimeter. Na nějž navázal oficiální evaluační dotazník hostící organizace. Následovaly poslední slova rozloučení a poděkování v podobě psaní vzkazů na papír nalepených na zádech a tím se program uzavřel a dospěl ke zdárnému konci.

 

 


bottom of page